Plebiscyt i zawody

 Śląskie plebiscyty mają bogatą tradycję; nie wiem, czy ten, o którym będzie poniżej, będzie tak brzemienny w skutki, jak ten z początku minionego wieku - ale niech tam. Będzie też zaproszenie na zawody biegowe, które organizuje jeden z uczestników Miejskiego Rajdu w Gliwicach. Do rzeczy zatem.

 Otóż śląskie miasta to jedne są piękniejsze od drugich. Kto był na przykład w Radzionkowie albo na Chebziu, względnie Lipinach, to nie zaprzeczy za skarby świata. I nieunikniony był w tej sytuacji konkurs piękności, żeby wybrać to najładniejsze. My jesteśmy zdania, że tu palma pierwszeństwa należy się Gliwicom, więc - zachęceni, co tu ukrywać, przez Urząd Miasta - podpowiadamy, jak zagłosować... Ale najpierw o biegu, bo będzie ciut krócej.

 Bieg organizuje Mirek Żochowski. Impreza odbędzie się pod koniec października, więc jeszcze jest czas się przygotować. Kilkanaście kilometrów do machnięcia, wszystkie informacje do znalezienia TU. A my zapraszamy serdecznie i polecamy ten wuef.


(Mirek i Lila Żochowscy na starcie rajdu)

A teraz o plebiscycie. Żeby się ktoś przypadkiem nie pogubił  - stosowna instrukcja poniżej. Ponoć faworyzowana jest fontanna - a to dla upamiętnienia zadania matematycznego podczas Rajdu, oczywiście...

GŁOSUJ NA GLIWICE!
http://www.slaskie.pl/npp

Rynek, stadion, basen, fontanna, wydział politechniki i „Mrowisko” – sześć gliwickich obiektów walczy o tytuł „Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego 2012”. Zagłosuj na nasze miasto! Masz czas do końca sierpnia.

Konkurs organizuje Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy z katowickimi oddziałami Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich.

W plebiscycie nagradzane są najlepsze projekty urbanistyczno-architektoniczne zrealizowane na terenie województwa śląskiego w minionym roku. Zgłoszone propozycje oceni jury konkursowe – członkowie Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Swoje głosy mogą oddawać także internauci.

Wśród propozycji znalazły się 43 miejsca. W gronie kandydatów jest aż sześć obiektów zlokalizowanych na terenie naszego miasta. Są to:
• zmodernizowany Rynek (pozycja na liście – nr 23),
• fontanna miejska na Placu Piłsudskiego (nr 24),
• kryta pływalnia „Neptun” w Sośnicy (nr 25),
• stadion miejski przy ul. Okrzei (nr 26),
• nowa siedziba Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej przy ul. Strzody (nr 32),
• Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” przy ul. Pszczyńskiej (nr 33).

Wszystkie zgłoszone projekty można oglądać i oceniać na stronie internetowej www.slaskie.pl/npp. Można tam przeczytać opis i obejrzeć zdjęcia. Głosowanie będzie trwało do 31 sierpnia. Aby oddać swój głos, na stronie internetowej konkursu należy wybrać trzy najlepsze propozycje i przyznać im odpowiednio 3, 2 lub 1 punkt. Praca, która zdobędzie największą liczbę punktów, otrzyma nagrodę internautów. Wśród osób biorących udział w głosowaniu zostaną rozlosowane nagrody. Ponadto jury konkursu, niezależnie od głosów internautów, przyzna nagrody i wyróżnienia marszałka województwa śląskiego najlepszym realizacjom. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas Śląskich Dni Architektury w październiku.